Na Filozofskom fakultetu u Zenici promocija monografije o nasilju nad ženama: Akademski i društveni doprinos važnoj temi

Filozofski fakultet Univerziteta u Zenici bio je domaćin Razgovora o knjizi: Nasilje nad ženama: diskursi, perspektive, lekcije iz bh. povijesti. Događaj je okupio autore i autorice monografije koji su publici predstavili rezultate interdisciplinarnog istraživanja o historiji nasilja nad ženama u Bosni i Hercegovini, od antičkog perioda do savremenog doba.
Knjiga je rezultat saradnje tima koji čine historičari i historičarke, sociologinje, pravnici i historičarke književnosti, a na promociji su govorili: prof. dr. Fahd Kasumović, v. prof. dr. Mirza Džananović, prof. dr. Amila Kasumović, doc. dr. Dženan Dautović i dr. Minela Radušić.
Kako je istakao prof. dr. Kasumović, knjiga ima za cilj popuniti praznine u domaćoj i regionalnoj historiografiji te poslužiti kao osnova za društveni dijalog o rodno zasnovanom nasilju. Naglasio je da je nasilje nad ženama univerzalan fenomen, prisutan kroz različite epohe i društvene kontekste, te da ne poznaje granice, religijske, klasne ni teritorijalne.
„Nasilje nad ženama je transnacionalno, transvjersko, transteritorijalno i transsocijalno. Ugrožava žene različitih starosnih kategorija i različitih socijalnih pripadnosti,“ rekao je Kasumović, dodavši da govor i pisanje o ovom problemu moraju postati društvena odgovornost svih nas.
Profesor dr. Mirza Džananović, koji je analizirao položaj žena u socijalističkoj Bosni i Hercegovini kroz prizmu medijskog diskursa, posebno štampe, istakao je da su političke elite tog vremena pokušale unaprijediti društveni položaj žena, ali da su njihovi napori bili ograničeni duboko ukorijenjenim patrijarhalnim obrascima.
„Sistem je ostao opterećen tradicionalno-patrijarhalnim naslijeđem, što se jasno vidi i u načinu na koji se pisalo o ‘ženskom pitanju’,“ rekao je Džananović. Dodao je kako su novinski članci iz sedamdesetih i osamdesetih godina svjedočili određenom nivou svijesti o nedostacima tog sistema, ali i o izostanku efikasnih mehanizama zaštite. „Ovo istraživanje ne nudi konačne odgovore, ali otvara prostor za nova pitanja i predstavlja važnu osnovu za dalja istraživanja položaja žena u bh. društvu tog perioda.“ istakao je Džananović.
Profesorica Amila Kasumović ukazala je na rodno senzitivni pristup projekta i važnost ciljanja kako ženskog, tako i muškog dijela javnosti. „Naš cilj je uticati na mlade ljude, na generacije koje dolaze, kako bi se kod njih razvila svijest da bilo koji oblik nasilja, a posebno rodno utemeljeno nasilje, nije prihvatljiv,“ naglasila je.
Dekanesa Filozofskog fakulteta u Zenici, v. prof. dr. Alica Arnaut, izrazila je zadovoljstvo organizacijom događaja, ističući da Fakultet kontinuirano radi na tematiziranju savremenih društvenih problema.