skip to Main Content

Asocijacija studenata Filozofskog fakulteta u Zenici je udruženje studenata sa osnovnom zadaćom da štiti interese svih studenata Filozofskog fakulteta, da ih promovira, bori se za poboljšanje položaja studenata te rješava eventualne probleme studenata sa profesorima ili upravom. Ukratko, Asocijacija se bavi svim onim pitanjima koja se tiču studenata.

Asocijacija može organizirati razne projekte i aktivnosti na fakultetu. U saradnji sa predmetnim nastavnicima trenutno su organizirane sportske sekcije (mali nogomet, odbojka, košarka, rukomet, šah), filmska, dramska te plesna sekcija.

Svaka studijska godina sa svakog odsjeka ima svog predstavnika u Asocijaciji koji zastupa stavove fakulteta, odsjeka te svoje studijske godine.

Asocijacija studenata ima četiri predstavnika u naučno-nastavnom vijeću Filozofskog fakulteta, te tako studenti mogu direktno uticati na provedbu i organiziranje naučno-nastavnog procesa.

 

Bibliotekar Paša Jašarević, pravnik
Radno vrijeme 7:30 – 16:00
Rad sa studentima 7:30 – 16:00
Pauza 9:30 – 10:00
E-Mail biblioteka@pf.unze.ba
Telefon 032/206-138

 

Čitaonica

U toku ljetnog semestra akademske 2016/2017. godine je proradila čitaonica za sve studente Filozofskog fakulteta koja je ujedno knjižnica germanistike. Cijeli bibliotečni fond Odsjeka za njemački jezik i književnost je smješten u nove ormare koji su dostupni svim studentima uz posudbu i korištenje u čitaonici. Čitaonica radi svakim danom od 08.00-15.30.

Dodiplomski

Upis u prvu godinu I ciklusa studija vrši se na osnovu javnog konkursa kojeg raspisuje Senat Univerziteta u Zenci, za onaj broj mjesta na koji je Vlada Kantona dala prethodnu saglasnost.

Pravo učešća na konkursu imaju kandidati sa završenom četverogodišnjom srednjom školom.

Rangiranje kandidata za upis se vrši na osnovu općeg uspjeha i pojedinačnog uspjeha iz predmeta relevantni za odabrani studij, a koje je kandidat ostvario u srednjoj četverogodišnjoj školi. Prijemnog ispita nema.

Prema Zakonu o visokom obrazovanju Zeničko-dobojskog kantona i Statutom Univerziteta u Zenici, pravo učešča na Konkursu/Natječaju imaju državljani Bosne i Hercegovine, strani državljani i lica bez državljanstva sa završenom srednjom školom u četverogodišnjem trajanju u Bosni i Hercegovini, kao i kandidati koji su srednju školu završili izvan Bosne i Hercegovine, a za koje je nakon postupka ekvivalencije utvrđeno da imaju završeno adekvatno obrazovanje za nastavak školovanja.

Za prijavu na Konkurs za upis u prvu godinu studija kandidati prilažu sljedeće dokumente:

  1. zahtjev za upis;
  2. originalne svjedodžbe o završenim razredima srednje škole završene u BiH u četverogodišnjem trajanju, odnosno odgovarajuća nostrificirana dokumenta za kandidate koji srednju školu nisu završili u BiH;
  3. originalnu diplomu o završenoj srednjoj školi;
  4. izvod iz matične knjige rođenih;
  5. uvjerenje o državljanstvu;
  6. druga dokumenta relevantna za utvrđivanje broja bodova po kriterijima konkursa.

 

Master

Upis u prvu godinu II ciklusa studija vrši se na osnovu javnog konkursa kojeg raspisuje Senat Univerziteta u Zenci, za onaj broj mjesta na koji je Vlada Kantona dala prethodnu saglasnost.

Pravo učešća na konkursu imaju kandidati koji su okončali I (prvi) ciklus studija iz oblasti ekonomskih nauka u četverogodišnjem trajanju i stekli 240 ECTS bodova.

Rangiranje kandidata za upis se vrši na osnovu uspjeha ostvarenog na I ciklusu studija. Prednost prilikom upisa imaju kandidati sa većom prosječnom ocjenom ostvarenom na I ciklusu studija.

Prema Zakonu o visokom obrazovanju Zeničko-dobojskog kantona i Statutom Univerziteta u Zenici, pravo učešća na Konkursu/Natječaju imaju:

  • državljani Bosne i Hercegovine,
  • strani državljani i lica bez državljanstva koji su stekli diplomu prvog ciklusa studija (dodiplomski studij) vrednovanim sa 240 ECTS bodova;
  • kandidati koji su stekli diplomu prvog ciklusa studija (dodiplomski studij) izvan Bosne i Hercegovine, a za koje je nakon postupka nostrifikacije/ekvivalencije utvrđeno da imaju završeno adekvatno obrazovanje za nastavak školovanja.
  • Izuzetno, kandidati koji su prvi ciklus studija (dodiplomski studij) završili izvan Bosne i Hercegovine imaju pravo učešća na Konkurs i prije izvršene nostrifikacije/ekvivalencije diplome o završenom prvom ciklusu studija (dodiplomski studij) u inostranstvu, ali se u prvu godinu mogu upisati nakon izvršene nostrifikacije/ekvivalencije o završenom obrazovanju u inostranstvu, a najkasnije do početka akademske 2014/2015.godine.

Kandidati uz prijavu na Konkurs/Natječaj za upis u prvu godinu drugog ciklusa studija (magistarski studij) prilažu sljedeća dokumenta:

  1. biografiju,
  2. ovjerenu kopiju diplome ili uvjerenje o diplomiranju i završenom prvom ciklusu studija (dodiplomski studij) koji se vrednuje s 240 odnosno 180 ECTS bodova,
  3. izvod iz matične knjige rođenih,
  4. uvjerenje o državljanstvu,
  5. uvjerenje o postignutom uspjehu u toku prvog ciklusa studija (dodiplomski studij) s pregledom svih predmeta i ocjena (dodatak diplomi),
  6. izjavu o prihvatanju obaveze u plaćanju troškova drugog ciklusa studija (magistarski studij) samo za redovni samofinansirajući, vanredni studenti i studenti strani državljani.
  7. obrazac za prijavu na konkurs (nabavlja se na šalteru studentske službe Fakulteta),

Prebacivanje studenata sa drugih visokoškolskih institucija na Filozofski fakultet Univerziteta u Zenici, regulisano je Statutom Univerziteta u Zenici, kako slijedi:

Statut Univerziteta u Zenici

Odjeljak E. Prelazak s drugog univerziteta i način priznavanja položenih ispita

 

Član 245. (Prelazak s drugog univerziteta)

  1. Studenti drugih univerziteta mogu prijeći i nastaviti odgovarajući studij na Univerzitetu, u kojem slučaju mu se priznaju položeni ispiti u cjelosti, ukoliko postoji istovjetnost i/ili srodnost nastavnih programa, odnosno njihovog sadržaja i obima.
  2. Ukoliko postoji razlika u nastavnim programima položenih predmeta, ona se utvrđuje i student ju je dužan položiti.
  3. Po okončanju postupka priznavanja položenih ispita, studentu prijelazniku utvrđuje se status studenta na Univerzitetu, istovjetan statusu kojeg je imao na visokoškolskoj ustanovi s koje prelazi.

 

Član 246. (Zahtjev za prelazak)

  1. Zahtjev za prelazak, uz ovjerene nastavne planove i programe položenih predmeta (samo za studente izvan Univerziteta), te uvjerenje o položenim ispitima i ECTS bodovima, student podnosi fakultetu, najkasnije do 15. 09. tekuće godine.
  2. Odluku o odobrenju prijelaza unutar Univerziteta i s drugog Univerziteta donosi dekan.
  3. Na odluku iz prethodnog stava može se uložiti prigovor NNV/UNV-u fakulteta /akademije /visoke škole, u roku od 8 (osam) dana, računajući od dana njenog prijema.

 

Član 247. (Odluka o priznavanju ispita)

  1. Odluku o priznavanju položenih ispita s drugog univerziteta donosi nastavno-naučno vijeće, na prijedlog komisije za nastavu.
  2. Pripremu prijedloga za priznavanje ispita, na propisanom obrascu, vrši komisija za nastavu koju čine prodekan za nastavu fakulteta i ECTS koordinatori Univerziteta i fakulteta.
  3. Protiv odluke iz stava 1. ovoga člana, može se uložiti prigovor NNV/UNV-u fakulteta.
  4. Odluka po prigovoru je konačna.

 

Član 248. (Prelazak s jednog programa studija na drugi, unutar Univerziteta)

Analogno članovima 245. i 246. ovog Statuta, moguće je ostvariti prijelaz s jednog studijskog programa na drugi, unutar Univerziteta, pod uslovima da se kandidatu prelazniku može priznati najmanje 2 (dva) ispita položena na organizacionoj jedinici s koje prelazi, da su ispunjeni uslovi iz člana 242. stav (1) tačka a) i b) i da se ne dovodi u pitanje izvođenje nastave studijske godine i studijskog programa s kojeg student vrši prijelaz i na koji prelazi, shodno važećim standardima i normativima u oblasti visokog obrazovanja.

Back To Top